KOMIKS: Brian Azzarello, Wonder Woman 3: Vůle

Článek od: Ivet Křenková - 12.11.2018

Olymp už není tím, čím býval. Zeus je stále nezvěstný a jeho trůn je v obležení všech, kteří prahnou po moci. V nebezpečí jsou hlavně nevlastní děti nejvyššího boha, mezi které patří i Wonder Woman.

Nebohá dívka Zola snad nikdy nebude mít pokoj. Po tom, co byla vysvobozena ze spárů pekel, se její a Diův novorozený syn vypařil neznámo kam kvůli Hermově zradě. Navíc zjišťuje, kolik lidí, bohů a polobohů po dítěti z neznámých důvodů prahne. Jedním z nich je i největší válečník rodu Nových bohů, který přiletěl z dalekého vesmíru. Diova žena Hera to taky nemá jednoduché, ztratila svou božskou moc a chtě nechtě musí trávit čas na zemi s Dianou, Zolou a dalšími, které nenávidí kvůli pletkám jejího manžela. Diana je nucena najít několik svých nevlastních bratrů a sester a navázat riskantní spojenectví, aby se k nemluvněti konečně dostala. Na trůnu zatím sedí marnivý Apollon, který ještě netuší, že se ze samotného jádra země klube další konkurence – Diův prvorozený syn toužící po pomstě.

Wonder Woman: Vůle plynule navazuje na předešlou Odvahu a obsahuje sešity č. 0 a 13–18 z pera scénáristy Briana Azzarella. Série patří do projektu The New 52 a pohrává si s původem hrdinky. Diana zde totiž není pouhou dívkou vytesanou z hlíny, které byl vdechnut život, ale dcerou samotného Dia. Proto se musí vypořádat se zlobou a intrikami, které na Olympu vládnou.

Právě navázání příběhu Diany na antickou mytologii dělá z této série něco jedinečného. Azzarello pokračuje s výbornou prací na postavách, hlavně co se olympského božstva týče. Každý bůh i polobůh si zachovává něco ze svého původu tak, jak jej známe, ale autor vždy přidá i malou drobnost navíc, což z komiksu dělá zajímavou podívanou. Tentokrát se na scéně poprvé objevuje třeba Dionýsos, bůh vína a veselí, v podobě mladého chlapce s veselým duchem.

Po přečtení anotace ke komiksu se může zdát, že příběh bude zmatený, protože na scénu vstupuje mnoho nových postav i dějových linek, na jejichž prolnutí si zatím musíme počkat. Opak je ale pravdou. Je velmi lehké se v ději zorientovat a naplno si jej užít. Většina nových postav je navíc docela zajímavá, hlavně co se týče dalších Diových utajovaných dětí Milana a Siraccy. Je téměř jasné, že za Zoliným dítětem se skrývá nějaké tajemství, které bude dříve či později odhaleno, což skvěle buduje napětí. Jediným mínusem oproti předchozím dílům je menší podíl akce, Vůle je zkrátka spíše vyprávěcí částí série.

Kresba je hodně ostrá, Cliff Chiang často používá výrazné černé obrámování. Místy by sice mohla být detailnější, ale Diana ve většině případů vypadá opravdu skvěle, což se třeba o komiksu Wonder Woman 1: Lži ze série Znovuzrození hrdinů DC tolik říct nedá. Nejlépe nakreslená je linka kolem prvorozeného Diova syna a pozornost si zaslouží i sídlo bohyně Démétér.

Pro fanoušky antické mytologie a komiksu musí být tato série splněným snem, protože zapojení olympských bohů zkrátka funguje a je vidět, že Azzarelo s jejich charaktery umí dobře pracovat. Škoda jen toho pomalého tempa vydávání, které BB/art zvolil – Vůle vyšla více než rok po předcházející Odvaze.


Wonder Woman 3: Vůle
Scénář: Brian Azzarello
Kresba: Cliff Chiang
Nakladatelství: BB/art
Překlad: Martin D. Antonín
Vazba: brožovaná
Rok vydání: 2018
Počet stran: 176
Cena: 499 Kč
 

Přidat komentář