KOMIKS: Franҫois Boucq, Dobrodružství Jeronýma Moucherota

Článek od: frankie - 22.07.2017

Nakladatelství CREW se odvázalo a vydalo velmi originální komiks. Kniha Dobrodružství Jeronýma Moucherota zařazena do edice Mistrovská díla evropského komiksu obsahuje tři z pěti ve Francii dosud vydaných alb. Hlavním hrdinou je pojišťovák v obleku s leopardím vzorováním a jako doplněk používá kufřík s černobílým zebřím pruhováním a čtenáře ještě šokuje plnícím perem propíchnutá pojišťovákova nosní přepážka. Díky němu je vždy připraven na podpis pojišťovacích smluv. A to je teprve začátek.
Pojišťovací agent a jeho svět totiž hravě překonává hranici zvláštnosti. Při svých dobrodružstvích, cestách do práce nebo za rodinou, se střetává s krvežíznivými a nebezpečnými šmouly nebo se utkává se žralokem, který pluje ve zdech jeho bytu. Jeho tři synové vypadají jako jeho zmenšená, nikoli ale zároveň patřičně omlazená kopie. Autem jezdí po drátech vysokého napětí, potkává při tom jednonohé provazochodce, trpaslíky, tradiční i netradiční, a zažívá plno dalších dobrodružství. Naštěstí mu vypomáhá jeho soused, moderní Leonardo da Vinci. Pochopitelně ani Leonardo není očekávatelnou stabilitou a čtenářům zdvihne obočí už Leonardův spolubydlící – muž v podvazcích a spodním prádle.
Jedno je jisté, je to naprosto neotřelé dílo, které se však absolutní bizarností vyčleňuje z běžných škatulek. Kladem je, že humor nemá autor, až na absolutní výjimky, potřebu zveličovat přisprostlými nebo vulgárními sekvencemi. Stravitelnější jsou pro čtenáře kratší komiksy v albu Hrr na nepředvídatelno! Oproti nim totiž alba Žralok domácí a Pepitová pohroma působí až příliš dlouze. Sice umí překvapit na každé stránce, ale přesto takový trvalý atak surrealismu nemusí vyhovovat všem. Sympaticky působí vsuvky superhrdinského komiksu, při nich se plně ukáže originalita tohoto díla.

Komiks lze doporučit lidem s nadstandardně ulítlým smyslem pro humor, milujícím bláznivé situace. Jedná se o nezapomenutelnou originální knihu s několika vtípky a základními dějovými liniemi, které se zaryjí do paměti. Její originalita znamená zároveň ale riziko, že někdo třeba knihu ani nedočte do konce. Kniha pak jako bonus obsahuje původní obálky vydaných alb, rozsáhlejší medailonek o autorovi a pohled na komiks od stand-upového komika Luďka Staňka.

Dobrodružství Jeronýma Moucherota
Franҫois Boucq

Nakladatelství: CREW
Rok vydání: 2017
Počet stran: 200
Rozměr: 191 x 260 mm
Provedení: Brožovaná s chlopněmi
Cena: 589,- Kč

Přidat komentář