KOMIKS: Garth Ennis a Darick Robertson, Banda 1: Karty jsou rozdaný

Článek od: frankie - 04.04.2013

Úlet! Ale hodně dobrej úlet, kterej chytne a nepustí, dokud se neocitnete na poslední stránce.

Komiks Banda 1: Karty jsou rozdány stvořili Garth Ennis a Darick Robertson. Scénarista Garth Ennis je dnes už zkušený matador v komiksové tvorbě. Na jeho tvůrčí pažbě jsou takové zářezy jako Soudce Dredd, Hellblazer, Preacher, Hitman či Punisher. Kreslíř Darick Robertson je zase nejčastěji spojován s Transmetropolitanem a Wolverinem.

Banda, skupinka pěti týpků, čtyř mužů a jedné ženy, oplývající nadlidskými schopnostmi. Nevyužívají je však pro dobro lidí přímo jako ostatní superhrdinové, ale pod vedením CIA ukazují superhrdinům jejich mantinely. Vyjasňují, že je nezbytné, aby nadpřirození hrdinové nezneužívali svých superschopností. Superhrdinové totiž dle CIA potřebují nad sebou kontrolu, aby je náhodou nenapadlo změnit stranu dobra v druhou. Jak říká, Billy Řezník, šéf Bandy: „Supersíla je nejnebezpečnější síla na Zemi. Každou chvíli je jich víc a víc a dřív nebo pozdějc jim to docvakne. Jestli dokážeš uhnout kulce nebo předběhnout tachyon nebo přeplavat tam a zpátky po povrchu Slunce, můžeš přece strávit život mnohem zajímavějc než po dvoustý zachraňovat svět jako kokot.“

Řezníkův tým tvoří dále Mateřský mlíko, Francouz, Ženská a Hughík. Posledně jmenovaný je i nejzajímavější postavou, protože je rekrutován Řezníkem takříkajíc z ulice, jedná se o obyčejného chlapíka, kterému však superhrdina Áčko při likvidaci jiného, zabil milovanou dívku. Komiks je nabitý ostřejšími peprnými výrazy i nahotou. Hlavně však mění povědomí o superhrdinech. Neplatí totiž pravidlo, superhrdina = superklaďas, ale čtenář si poupravuje svůj názor. Zjišťuje, že po vydařené akci si jdou supráci zařádit do bordelu, kde místní pracovnice jejich superkládám bez újmy na zdraví těžko stačí. Další šok je čtenáři naservírován při vstupu mladičké superhrdinky do hvězdného týmu, když ji před plánovaným přijetím naservíruje, obdoba Kapitána Ameriky, nutnost orálního uspokojení, jinak má smůlu a na vstup může zapomenout. O těchto nechutnostech však běžní smrtelníci neví, jen pár jich něco tuší. A od toho je tu právě Banda, aby supráky občas klepla přes prsty.

Již v prvním díle čtenář prožije stvoření nového týmu, Bandy a určení hlavních nepřátel.

Pokud vás nevyděsí několik párů odhalených ňader, desítky vulgarismů, pak tento komiks skýtá pořádnou porci (ne)slušné zábavy. Myslím, že druhé číslo bude netrpělivě, ale skutečně velmi netrpělivě, očekáváno.    

Banda 1: Karty jsou rozdaný (The Boys 1: Name of the Game)
Garth Ennis, Darick Robertson

Nakladatelství: BB/art
Překlad: Darek Šmíd
Počet stran: 152
Rozměr: 168 x 258 mm
Provedení: Paperback
Cena: 399 Kč

Přidat komentář