KOMIKS: Frederik Peeters - Lupus, volume 2

Článek od: Tobiáš Smolík - 18.02.2012

Rok se s rokem sešel, v nakladatelství Sýpka si na nás opět vzpomněli a na pulty českých knihkupectví byl vypuštěn druhý Lupus. Předchozí sdělení pochopitelně neznamená, že by se mezi prodejci knih rozšířila choroba stejného jména! Návštěva knihkupectví je ale i tak riskantní. Hrozí vám, že si místo nemoci dost možná odnesete nový komiks.

Za celou záhadou stojí Frederik Peeters, švýcarský komiksový tvůrce, autor oceňovaného autobiografického díla Modré pilulky, ve kterém popisuje epizody ze života s HIV pozitivní přítelkyní. Tento komiks vyšel i u nás, v nakladatelství MOT. Peeters ale po tomto svém slavném debutu zabrousil v Lupusovi nečekaně do vod sci-fi. Nejedná se ale rozhodně o typickou žánrovku.

V prvním díle (který vřele doporučuji zkusit první) se setkáváme s hlavním protagonistou, trochu nesmělým a melancholickým mladíkem jménem Lupus. Ten je spolu se svým dlouholetým kamarádem Tonym na meziplanetární dovolené s vytyčeným cílem rybařit a zkoušet místní drogy na co nejvíce planetách. Celou situaci notně zamíchá tajemná Sana, dívka, která se k cestovatelům přidá na těžařské planetě.

Druhý díl začíná o něco temněji, neboť naši přátelé se za dramatických okolností rozdělili a sledujeme už jen Lupuse a Sanu. Jejich cesta vede na planetu Necros, která je „centrem klidného podzimu života“. Nic pochopitelně není tak bezvadné, jak to na první pohled může vypadat, a tak naši hrdinové naleznou trochu klidu až daleko od metropole v tajné vesnici, kterou si zbudovali vysloužilí vousatí intelektuálové, anarchisté a umělci. Ale ani dýchánky s legračními staříky u dýmky halucinogenních kvítků netrvají věčně. Ústřední duo brzy doženou jejich vlastní problémy. Vysloužili si zájem policie a Sana kromě svého původu odhalí ještě jedno tajemství, ale to už se dočtete sami.

Asi jste si už v hlavách udělali obrázek o tom, jaký Lupus je. Nebojuje se tu s mimozemskými monstry a netrénuje se světelným mečem, ale na pozadí cizích planet se řeší život, vztahy a filozofie. To neznamená, že by byl svět komiksu nezajímavý! Naopak, setkáte se se spoustou svěžích nápadů, jako je tričko s nápisem, který se mění podle nálady, kyselinové deště nebo záhonek vesmírného bejlí, které chodí ožvykovat medvědo-gorila s králičíma ušima. Hlavní téma komiksu ale rozhodně není povrchní. Peeters na KomiksFestu 2011 v Praze přiznal, že postava Lupuse vlastně vychází z temnějších stránek jeho vlastní osobnosti. Postavy komiksu jsou totiž všechno možné, jen ne zcela všední. A to je dobře.

Frederik Peeters má na kontě jak perfektní scénář tak i povedenou výtvarnou stránku. Komiks je zpracován jako černobílá perokresba se zkušenou linkou a dynamickým šrafováním dobře postihuje celkovou náladu příběhu, který se dotýká melancholie a vnitřních rozporů. Ve druhém díle se objevuje pestřejší a členitější prostředí. Peeters to ale zvládá bravurně a komiks rozhodně nepůsobí jako zapomenuté omalovánky.

Celkový dojem je víc než pozitivní. První svazek rozehrával začátek příběhu a byl více meditativní a přemýšlivý, ve dvojce se s jinou planetou otevřel nový svět, kde bylo hned co zkoumat, takže příběh je trochu hravější. Přece jenom naši hrdinové si hlavně přáli si trochu odpočinout. Proto je možná pokračování čtenářsky ještě trochu atraktivnější. Dávka euforie je ale vyměřená přesně a nelze odhadovat, co zlého či dobrého se chystá v dalších dvou dílech, které celý příběh završí a jejichž českého vydání se, doufám, v budoucnu dočkáme.

Lupus 2 /Lupus 2/
Peeters, Frederik

Nakladatel: Tomáš Chlud - Sýpka
Překlad: Václav Najman, Tomáš Chlud
Obálka: Frederik Peeters
Redakce: Martin Urban, Šárka Klomínková
Rok vydání: 2011
Počet stran: 96
Rozměr: 220 x 290
Provedení­: paperback
Cena: 280 Kč

Přidat komentář