RECENZE: Magazín Fantasy & Science Fiction - podzim/zima 2010

Článek od: Lament - 05.01.2011

V tomto čísle najdete mimo jiné noveletu Carolyn Ives Gilmanové Medaři, vyprávějící o matčinách, společenstvích, která vyrábějí med. Na každém členovi tak trochu záleží, jaký bude výsledek, ale hlavní zodpovědnost nese lidská obdoba včelí královny, která matčinu vede.

I já mám doma uskladněn nějaký med. Úplně vepředu mladistvý, jiskřivý a opojný. Snadno okouzlí, zvlášť nezkušeného konzumenta. Pochází z oblasti zvané Pevnost, a jakkoliv je rozjařující, může časem připadat trochu planý. Hlouběji v policích pak přechovávám těžší a tmavší med Ikarii/XB1. Má o něco plnější chuť, která se více hodí ke zkušenosti. Pochází však z krajů, kde je půda sice kvalitní, ale postrádá pestrost chuťových dozvuků.

Ale úplně vzadu, skrytý pod vrstvou prachu, ukrývám před světem to nejvzácnější. Někdy, když se odvážím kapku ochutnat, a tím ztenčit své zásoby, si tajně myslím, že tohle je mana, kterou se krmí sami bohové. Barvu, vůni, ani konzistenci tohoto medu není jednoduché popsat, zdá se, že se stále mění. Jeho chuť vám však vždy spolehlivě doslova exploduje v ústech a promění se v tisíce odstínů, které ulpívají na jazyku ještě dlouhé hodiny, nebo dny, často dokonce i léta. Jeho jméno je veřejně známé, ale o jeho kvalitách ví jen zasvěcení. Je to poměrně věkovitý med z oblasti Fantasy & Science Fiction.

Ten stočený letos a daný nedávno do oběhu se nikterak neliší od předešlých ročníků. Opět je to med pro konzumenty přemýšlivé nebo dostatečně zkušené. Jiní nedokážou ocenit jeho pestrost, tvořenou symfonií i kakofonií chutí a vůní. Jen tady se nám totiž dostává skutečného obrazu současné fantastiky v celé jeho šíři a hraničnosti.

I v tomto čísle najdete umělečtější a méně přístupné kusy: trošku alternativní historie nám nabízí Teritorium Bradleyho Dentona a v jeho závěru se skrývá příjemný aha efekt. Lehkonohá Sue ze San Diega od Toma Reamyho je bolestně křehké a výstřední podobenství o tom, co nenávratně ztrácíme během dospívání. Kořeniště Frederica S. Durbina je exotickou sondou do života a smrti “jiných“. Jeffrey Ford nám předkládá Medový uzel – znepokojující příběh o souvislostech v našich zdánlivě náhodných životech. Stejně, ne-li více znepokojiví jsou Lovci odměn Randa B. Leeho. A přestože jsou to umělečtější kousky, v žádném případě nepostrádají příběh, náboj, a zejména (a přesně to je na F&SF jedinečné) hlubokou lidskost.

Klasická schémata, která však v rukou přispěvatelů tohoto magazínu ani schématy nejsou, zastupují fantasy Dračí zuby Alexe Irvina, tak-trochu-cyberpunk od Terryho Bissona - Soukromé očko. Plnokrevnou scifárnou Ztracený ráj (volným pokračováním již legendárních Kmenů z Běly) nás tu počastoval Albert E. Cowdrey.

Každé číslo obsahuje i půvabné prózy, které fantastický motiv prakticky postrádají, ale vnímání fantastiky ve světě kolem nás značně pokročilo a editor Martin Šust se umíněně snaží své čtenáře vzdělávat a inspirovat. V tomto čísle je to zejména Teritorium a Lehkonohá Sue ze San Diega, co dodává našemu medu exotický šmak.

Výše zmíněné přísady nejsou kompletní, po těch dalších však nechám laskavé čtenáře pátrat na vlastní pěst. Avšak i teoretické texty domácí provenience se už dávno staly důstojnými a nepokulhávajícími ingrediencemi. Tentokrát si můžete pochutnat na recenzích Borise Hokra, které jako vždy fundovaně pohlížejí na obě strany mince zvané klišé, na rozloučení Františka Novotného s mýtickým tvorem jménem Robert Holdstock, a varováním před opakujícími se motivy v tvorbě M. Žambocha a J. Červenáka z pera Jiřího Popiolka.

Protože je tato jantarová mana tak pestrá, záleží jen na vkusu čtenáře, která příchuť ho osloví. Já sama považuji za nejpůsobivější kousek z této sklenice právě Medaře, citlivě zachycené střídání stáří a zkušenosti mládím a touhou zapsat se do kroniky lidstva. Vy si však pravděpodobně vyberete úplně jiného favorita.

Ale nezapomínejte na to, že tento pokrm je určen jen těm, kteří už ho dokážou ocenit. Pokud jste se na svou cestu kontinentem zvaným Fantastika vydali nedávno, možná vám bude zatím vyhovovat pouze med jiskřivý a mladý. Ale stejně můžete Magazín zkusit. Možná vás síla a hloubka jeho chuti tak překvapí, že už se postaráte o to, abyste doma vždycky měli každou jeho nejnovější stáčku.

Nakladatelství: Triton
Překladatel: Robert Tschorn
Rok vydání: 2010
Počet stran: 320
Rozměr: 125×200
Vazba: brožovaná
ISBN: 978-80-7387-427-8
Cena:  269,00 Kč

Přidat komentář