PR: Vychází komiks, který se právě dostal až na televizní obrazovku!

Článek od: Anonym - 25.11.2010

„Viděli jste spousty zombie hororů... ale napadlo vás někdy, co by bylo dál? Co kdyby hrdinové nezemřeli nebo nebyli zachráněni, ale museli ve světě mrtvých dál žít? Každý den bojovat o svou existenci a hledat bezpečí?“

Komiksové adaptace jsou v kinech dnes už celkem běžné, ale na televizní obrazovce jsou spíš vzácností. Zvláště, když nejde o žádný příběh se superhrdinou, ale temný a dospělý postkatastrofický thriller.

Tento komiks, srovnatelný s tím nejlepším z dílny Stephena Kinga, natolik uchvátil legendárního režiséra Franka Darabonta, který má na svědomí několik nejslavnějších kingovských adaptací (Oscarem oceněné Vykoupení z věznice Shawshank, Zelená míle), že prosadil realizaci seriálu podle této ságy.  První díl dokonce sám natočil a nad dalšími si ponechal dozor. Reakce na pilotní díl, který ve Spojených státech uvedli na Halloween 2010, byly ryze nadšené. A hned po uvedení druhé epizody produkční společnost AMC oznámila realizaci další sezóny seriálu.

U nás teď vychází již druhý díl ságy, a to pod názvem Míle a míle.

„Ačkoliv žánr zombie hororů je velmi oblíbený, nikdo se nepustil tak hluboko, nikdo se nad ním tak nezamyslel, jako Robert Kirkman,“ říká Martin D. Antonín, překladatel komiksu. „Z otřepaného žánru stvořil originální a epický postkatastrofický příběh. Navíc je to jedna z mála komiksových sérií, která je s každým sešitem lepší a lepší.“

Začíná to docela obyčejně. Hrdina se probouzí  z kómatu do světa, který ovládají mrtví. Tohle už tu bylo několikrát... jenže Walking Dead, alias Živí mrtví, začínají tam, kde hororové filmy končí. Jdou dál. Pokládají si otázku, co by se stalo s lidmi, kdyby opravdu museli v takovémhle světě žít. Kdyby jejich život nebyl omezený na hodinu a půl filmu, ale přežívali by měsíce? Jak by se neustálé napětí podepsalo na jejich psychice? Jak by reagovali? Kolik je schopný člověk vydržet, aby přežil? A co se z něj stane?

Komiksová legenda Robert Kirkman vypráví vážný a dospělý příběh, ve kterém není nikdo v bezpečí, a pokládá čtenářům otázky, které nejsou zvyklí slyšet. Jak bychom se zachovali, kdybychom museli dnes a denně bojovat o život? Kdybychom byli odkázáni na lidi, které ani neznáme... a možná je vůbec nemáme rádi? Kdybychom se museli stále rozhodovat a každá chyba by mohla znamenat smrt?

Poetiku zombie hororů Kirkman používá čistě jako odrazový můstek k otázkám fungování společnosti a mezilidským vztahům.S každým dalším dílem dokáže překvapit a přijít s novým úhlem pohledu. Což ještě umocňuje nelítostným přístupem k postavám. Ani u něj není nikdo v bezpečí.

Kniha vyšla 19. 11. 2010, obsahuje 136 černobílých stran a stojí 299 Kč. Kniha navazuje na Živí mrtví: Staré dobré časy, která vyšla v prosinci 2009. Třetí díl vyjde v roce 2011.

Živí mrtví 2: Míle a míle /Walking Dead 2: Miles Behind Us/ (UKÁZKA z komiksu)
Kirkman, Robert - Adlard, Charlie

Nakladatel: Crew
Překlad: Martin D. Antonín
Obálka: Tony Moore
Redakce: Jiří Pavlovský, Filip Gotfrid
Rok vydání: 2010
Počet stran: 136
Rozměr: 165 x 255
Provedení­: paperback
Cena: 299 Kč

Přidat komentář