KOMIKS: Živí, mrtví a další příšery

Článek od: Vhrsti - 23.11.2010

Jeden z nejbizarnějších a nejúspěšnějších stripů komiksové historie Red Meat vstupuje potřetí do českých knihkupectví. Smějete-li se rádi specifickému humoru Maxe Cannona, který ve svém životním díle nikdy nešetřil sadistiskými žertíky, hledejte tentokrát v regálech žlutou, typicky podlouhlou publikaci. Připomínám, že jednička je červená, dvojka zelená.

Darth Vader, Luke Skywalker, princezna Leia a další postavy známé z roztomile blbounké hexalogie Hvězdné války se vracejí ke svým fanouškům v komiksové podobě. Po Vetřelcích či Predátorech jde o další komiksovou řadu Omnibus, která navazuje na filmový námět a směle si vykračuje mnohem dál, než kam se odvážili tvůrci filmových předloh. Objemná kniha Star Wars: Stíny Impéria tak například přivádí na scénu vůdce zločinecké organizace Černé slunce Xizora či imperiální vražedkyni a budoucí Lukovu nevěstu Maru Jade.

Tak trochu opačným směrem kráčí Živí mrtví (ukázka z komiksu), ze stránek komiksu do televizního seriálu. Než se ho milovníci hnijícího masa dočkají, vyšel pro ně v pátek druhý díl komiksové série s názvem Míle a míle, který spatřil světlo světa poprvé v roce 2004. Hororový komiks, který to letos dotáhl až na Eisnera, je založený na myšlence, že i ve světě pochodujících mrtvol, stále hrozí největší nebezpečí od těch živých.

Magicko-realistická manga Město světel třicetiletého japonského autora Inia Asany předchází jeho nejslavnější dílo Solanin. Ve Městě světel se dějí podivné věci, počet záhadných sebevražd převyšuje statistickou odchylku a vše nasvědčuje tomu, že moderní sídliště skrývá svému jménu navzdory temné tajemství.

Ani příbramský Jiří Tesař se netají inspirací v japonském komiksu. Se svým bratrem scénáristou Antonínem Tesařem vydali sbírku komiksových povídek Gymnázium příšer. Na tomhle gymnáziu se dějí velmi divné věci. Není ani divu, když jej navštěvují hysterická siamská dvojčata, kouzelné žáby či první československý prezident…

A ještě trochu z komiksového světa: Z festivalu v belgickém Andenne si odvezl hlavní cenu třiačtyřicetiletý Alain Mauricet, jehož práce znají nejen evropští, ale díky jeho práci pro americká vydavatelství, i zaoceánští čtenáři. V současné době pracuje hned na třech velkých komiksových sériích najednou (Basket Dunk, Cosmic Patrouille a Garance). Další cenu dostal in memoriam André Geerts, který zemřel letos v červenci, a jako komiksovou naději označila porota Juliena Lamberta.

Alain Mauricet a Tony LaRiviere v AntenneVe Francii zase udělovali ceny knihám, které se věnují životním příběhům lidí s tělesným postižením. V komiksové kategorii zabodoval Paul Samanos, který tématu krušného života na invalidním vozíku věnuje celý seriál komiksových stripů Fauteuils en état de siège.

Zemřel pionýr australského komiksu Reginald Pitt (1929–2010), mladší bratr v USA známějšího Stana Pitta (1925–2002). A zemřel i v Americe etablovaný Filipínec Ernest Guanlo, jehož datum narození však není známo.

Čtyřicetiny o víkendu oslavil atlantský tvůrce Rich Tommaso, autor několika pozoruhodných grafických románů, jehož kresba ve své nejstylizovanější formě připomíná tak trochu Josefa Čapka. Jeho komiks Striking Out Jim Crow o životě legendárního baseballisty Satchela Paige (1906–1982) byl před dvěma lety oceněn jedním Eisnerem jako nejlepší komiks „ze života“.

Ve spolupráci s Vhrstiho blogem.

Přidat komentář