KOMIKS: Hodní, zlí i oškliví v českém komiksu

Článek od: Vhrsti - 03.11.2010

Ostravský Batman s holešovickým Volemanem v sobotu v MeetFactory zahájili mediálně nadprůměrně reflektovaný KomiksFEST!, což znamená, že byste měli usilovně checkovat festivalové stránky, aby vám něco zajímavého neuniklo. Celý program odehrávající se na mnoha místech v Praze ukončí tradiční festivalová sobota s udílením komiksových cen Muriel v Roxy/NoD. Osobně bych rád upozornil, že hlavní hvězda letošního ročníku Emmanuel Guibert se přijede v pátek podívat i k nám do Plzně, neboť je pochopitelně zvědavý na všechna místa, o nichž psal a kreslil ve své trilogii Alanova válka. Dopoledne si s ním budu povídat v živém vysílání Českého rozhlasu Plzeň a od jedné jsme domluvili besedu s promítáním na Ústavu umění a designu.

S českým KomiksFEST!em se většinou objeví na světě i české komiksy. Už minule jsem tu zmínil Plachého Kouli a krychli. A je to tak i s druhým dílem Nikkarinovy trilogie 130 s názvem Hodní, zlí a oškliví. Skupinku poutníků v postapokalyptickém světě ve složení Bo, Antoine a Kňch rozšíří poslední lovec hvězd Valendiel Akendor a ke slovu se dostanou i záporňáci Lupus a Daraq.

Český je i komiks Egypťan na motivy mýtů o božích bratrech Sutechovi a Usirovi, do něhož se nešťastně připlete obyčejný smrtelník Ratep. Autorkou komiksu je Markéta Kubátová-Smolíková.

I časopis Crew2 je český byť zahleděný převážně západním směrem (Soudce Dredd, Sinister a Dexter, Zlaté slzy od Jodorowského ad.). Český smysl pro humor v něm tentokrát skvěle reprezentuje Marek „MaComiX“ Černý.

A chybou by pochopitelně bylo nezmínit samotný katalog KomiksFEST! 2010, ve kterém se tradičně představují všichni festivaloví hosté, a jehož součástí je jako vždy i DVD s krátkými animovanými filmy.

Po rozporuplně přijímaném filmu Luca Bessona, který se v české distribuci objevil pod názvem Tajemství mumie, máte možnost se seznámit i se slavnou komiksovou předlohou Jacquese Tardiho Neobyčejná dobrodružství Adély Blanc-Sec tedy s prvním příběhem z devíti dosud ve Francii vydaných. Půvabná reportérka v něm bude zachraňovat Paříž před obživlým ptakoještěrem.

Velkorysý projekt Predátor Omnibus dospěl v češtině už ke třetí bichli. Ta tentokrát obsahuje tři delší a tři kratší příběhy. Navzdory názvu však v komiksech nejde ani tak o nebezpečné a takřka neporazitelné mimozemšťany jako spíše o lidi a jejich trudný život v těžkých dobách.

Do svého konce doklopýtala japonská manga série Gravitation – Přitažlivost. Dvanáctý díl by měl náctiletým čtenářkám definitivně odpovědět, jestli muzikant Šuiči a spisovatel Juki zůstanou šťastně spolu a jestli nový Šuičiho hit zboří hitparády.

Komiksovou formou odpovídá nejmenším čtenářům na palčivé otázky konce života kniha Když dinosaurům někdo umře. Autoři Laurie Krasny Brown a Marc Brown se knížkám o dinosaurech týkajících se důležitých oblastí života lidí věnují dlouhodobě a jsou v tom zjevně velmi úspěšní.

Pravděpodobně nejdéle – už od roku 1976 – se v komiksovém světě udělují Eagle Awards. Letos získali nějvíce vavřínů Walking Dead a Batman & Robin. Za zmínku stojí i ocenění scénáristy Warrena Ellise, autora u nás vydávaného Transmetropolitanu.

Každý rok tu touhle dobou referuji i o výsledcích Lulu Awards, které se věnují ženskému elementu v komiksu. Hlavní cenu letos dostala Kanaďanka Kate Beaton, autorka webkomiksu Hark! A Vagrant, do síně slávy pozvali i u nás dobře známou Alison Bechdel (Rodinný ústav, Lesby k pohledání). Významnou ženou je podle poroty redaktorka Marvelu Lauren Sankovitch, nejhezčí komiks pro děti nakreslila Diana Nock a největším talentem oplývá Kathryn Immonen. Specialitou je i cena pro nejlepší ženskou komiksovou postavu. Tou se letos stala Ramona Flowers, milenka Scotta Pilgrima, kdyby to náhodou někdo nevěděl.

Slavně vyznamenán byl i František Skála. U příležitosti státního svátku dostal Státní cenu, a přestože si nedělám iluze, že by porota nějak zvlášť upřednostňovala jeho komiksovou tvorbu (Velké putování Vlase a Brady, Skutečný příběh Cílka a Lídy), stejně z toho mám radost.

Zemřel americký mainstreamový komiksář Mike Esposito (1927-2010) používající i několikero pseudonymů. Před pěti lety byl za své celoživotní dílo uveden do komiksové síně slávy (Will Eisner Comic Book Hall of Fame). Osmdesátin se naopak ve zdraví dožil slavný britský tvůrce Leo Baxendale, autor mnoha úspěšných komiksů pro děti. Padesátku oslavila June Brigman, která v osmdesátých letech vytvořila dětský superhrdinský tým Power Pack a je i kreslířkou novinového stripu Brenda Starr.

Ve spolupráci s Vhrstiho blogem.

Přidat komentář