KOMIKS: Myšpulín šel za Fifinkou na poštu

Článek od: Vhrsti - 26.10.2010

Poštovních známek, na nichž Fifinka servíruje bábovku s čajem a nad kuchařkou si plánuje další dobroty, se od dubna prodalo více než tři miliony kusů. Od minulého týdne se na podobný úspěch těší i Myšpulín ve své domácí laboratoři. Česká pošta spolu s Jaroslavem Němečkem slibuje v budoucnu stejnou poctu i Pinďovi a Bobíkovi (Pinďa bude malovat a Bobík hrát na kytaru).

Prahu opět zaplaví komiksové bubliny. Je tu pátý KomiksFEST! tradičně vymezený dvěma komiksovými sobotami – open-party v MeetFactory 30. října a hlavní komiksovou sobotou v Roxy/NoD o týden později. Autorem letošního vizuálu je Ukrajinec Igor Baranko, hlavní hvězdou festivalu však bude Francouz Emmanuel Guibert, kterého zajímá nejen Praha, ale i Plzeň. Z Německa přijede zasněná Moki, José Alaniz z Washingtonu bude přednášet o americkém komiksu. Slovinský časopis Stripburger přiveze výstavu Greetings from Cartoonia, lotyšský Kuš! zase představí svůj projekt Poslední sirka. Z českých hvězd se na besedách a workshopech představí mimo jiné Lucie Lomová, Bára Šalamounová, Ondřej Neff či Vlastislav Toman. Festival pochopitelně nabízí i filmy, divadlo, performance, koncerty, módní přehlídky, prezentace nových komiksů… Nezbývá nám nic jiného, než ostražitě sledovat zatím pramálo přehledné oficiální stránky festivalu.

Minule jsme si připomněli deset let časopisu Aargh!, dnes si představíme Výroční speciál. Zčásti je věnován historii komiksových časopisů u nás, zčásti historii samotného Aargh!u, který jeho editoři Tomášové Prokůpek a Kučerovský zakládali v době hlubokého komiksového temna a vydrželi dodnes, kdy se českému komiksu nebývale daří a vyhlídky do budoucna jsou ještě růžovější. Komiksy jsou ve Výročním speciálu věnovány hlavně zdejším kresleným „superhrdinům“ – Pérákovi, Volemanovi, Oskaru Edovi, Rudymu…

Svérázné hrdiny Kouli a krychli i jejich kamarády Vajgla, Hovínka či Chlupa představuje v padesátistránkovém sborníku Jaromír Plachý. Komiksový scénárista, výtvarník ale i ceněný autor animovaných filmů, nešetří ve svém minimalistickém komiksu absurditami, černým humorem i překvapivými pointami.

Pokud jste si někdy představovali, jak by bylo krásné být posledním mužem na světě plném žen, komiksová sága Y: Poslední z mužů by vás měla rychle přivést k rozumu. Právě vyšel třetí díl z názvem Malý krok pro lidstvo. O Yoricka se perou novodobé amazonky, agentky Mossadu, komanda republikánek, ruské vojandy, tajné organizace i nezaměstnané supermodelky. A do toho všeho přistává na Zemi zapomenutý ruský kosmický modul se dvěma dalšími muži na palubě…

A konečně je tu sešit Velkolepý Spider-Man: Knížka na rok 2011, oproti obvyklým číslům o třicet stránek tučnější. Pobaví nejen příběhy pavoučího ochránce spravedlnosti, ale nabídne i hádanky, doplňovačky, návody a zasvěcené informace.

Smutná zpráva na závěr – v pouhých osmadvaceti letech odešel Jonny Rench. Plodný americký kolorista zemřel na infarkt.

Ve spolupráci s Vhrstiho blogem.

Přidat komentář