RECENZE: John Byrne a Mike Mignola, Hellboy - Sémě zkázy

Článek od: Slayer - 22.10.2010

Kdesi hluboko pod našima nohama a ještě hlouběji, existuje místo o němž slýcháme pouze z vyprávění. Místo, které si každý představuje jinak.

Pekelné plameny šlehaly vysoko ke stropu jeskyně. Ve vzduchu se líně povalovala všudypřítomná síra a ze všech stran se ozývalo děsivé ječení duší zatracených. Až na samém konci pekelného království stálo kilometrové schodiště na jehož vrcholu hrdě vyčníval ohromný trůn z řetězů. Temnota a beznaděj by se dala krájet nebýt divokého smíchu přicházejícího ze samotného trůnu. Vyděšení poddaní a sluhové temnot se zbrkle hnali ke svému pánovi ve snaze zjistit co se děje. Když ale pracně vyběhli celé dlouhé schodiště, na jehož konci sotva popadali dech, uviděli svého chlebodárce, jak se v křečích smíchu válí po zemi. Nechápavě na sebe zírali do té doby, než rohatý Nezbeda zvedl ze země malou úhledně obalenou knihu s ohromným čertiskem na obale a velkým titulkem nad ním: Hellboy.

Hellboy je legenda, kterou netřeba představovat. Dnes ho zná úplně každý, ať už díky obstojnému filmovému zpracování nebo komiksu, který se nesmazatelně zapsal do historie. Mike Mignola fascinujícím způsobem spojuje několik žánrů dohromady. Svou charakteristickou kresbou a stylem vyprávění pozvedá tento komiks na vyšší literární úroveň. Geniální dialogy, jimž nechybí říz a krutopřísné hlášky dělají postavy natolik živé, že se od komiksu nedokážete odtrhnout. Ihned po několika stránkách se dostaví onen blažený pocit zamilovanosti do některé z postav. Ať už do ironicky hláškujícího Hellboye, trochu vážného, ale vždy trefného Abrahama Sapiena nebo ďábelsky výbušné Elizabeth Shermanové.

Jak již napovídá název historicky prvního dílu s roháčem, jsme na úplném začátku. Dozvíme se nejen, jak přišel Hellboy na náš svět, ale bleskurychle prosvištíme téměř všechny hlavní postavy a co je nejdůležitější, poznáme silákovu nemesis číslo jedna. Není jí nikdo jiný, než samotný legendami opředený Rasputin. Skupina z Úřadu pro výzkum paranormálních jevů dostala za úkol po nemilém odchodu roháčova nevlastního otce rozlousknout zapeklitou záhadu. Na začátku netuší, že je čeká nebezpečná cesta plná akce, zvratů a nevyřízených účtů, které se potáhnou i do budoucna. Tým vyšetřovatelů se vydává do děsivého domu, jenž je po staletí pomalu sžírán tamějším jezerem. Rod Cavendishů pronásleduje po devět generací strašlivá kletba s opakujícím se průběhem. Klidný život z ničeho nic naruší nutkavá potřeba odcestovat kamsi na konec světa za vidinou něčeho neznámého. Jediný kdo z rodiny přežívá je letitá madam skrývající děsivé tajemství.

Příběhu se nedá vytknout zhola nic. Jedná se o lahůdku, která nesmí chybět v knihovně nikomu, kdo si libuje v záhadách mísených s humorem, fantasy, scifi či hororem. Děj má neuvěřitelný spád a graduje takovým způsobem, že samotné finále si nezaslouží jiné označení než epický nářez. Geniální dialogy, nezapomenutelné postavy, nervydrásající napětí a akci najdeme v jedné publikaci. Tak dlouze nepřemýšlejte nad slovy zde napsanými a okamžitě upalujte do nejbližšího obchůdku s komiksy nebo knihami. O tomhle se nedá psát, tohle, dámy a pánové, musíte zažít na vlastní kůži! Viva Mignola! 

Hellboy: Sémě zkázy  /Hellboy: Seed of Destruction/
Byrne, John - Mignola, Mike
Vydal: Comics Centrum
Přeložil: Jan Kantůrek
Redakce: Václav Dort, Miroslav Adamec
Rok vydání: 2007
Počet stran: 128
Rozměr: 160 x 240
Provedení : hardback
Cena: 659 Kč

Přidat komentář